Parę tygodni przed wyborami
Kampania wyborcza w Polsce była ospała przed majowymi wyborami prezydenckimi do dnia wyemitowania propramu TV Trwam informującego o powiązaniach polityków Platformy z przestępcami kierującymi SKOK Wołomin i Kopernik. Wymienieni w tej audycji politycy PO i prezydent Komorowski zaprzeczają ustami swoich współpracowników, ale powiązania o których mówi poseł PiS Kownacki w tej audycji są precyzyjnie i klarownie przedstawione. Proceder przestępczy trwał przez kilkanaście lat, "chroniony" bezczynnością urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Próba zdyskredytowania SKOK jako instytucji finansowej odbiła się rykoszetem i odsłoniła mechanizm przestępstwa. Czyżby zbliżał się czas politycznej rewolucji przed wyborami?
Na Ukrainie trwa kruche zawieszenie broni i kolejna mobilizacja rekrutów. Oligarchowie ukraińscy walczą teraz ze sobą, ale "zajazdy" nowych panów ukraińskich nie przekraczają jeszcze skali "ostatniego zajazdu na Litwie", opisanego w "Panu Tadeuszu".
Ten "ostatni zajazd na Ukrainie" oligarchy Kołomyjskiego, o którym informują zagraniczne media, trochę przypomina początek XIX wieku. Polscy panowie na Litwie czekali na Napoleona, który miał im przywrócić panowanie nad ich majątkami. Ukraińscy panowie na Ukrainie XXI wieku także czekają na nowego "Napoleona". Może się jednak okazać, że ich "Napoleon" przyjdzie ze wschodu. Co wtedy stanie się z majątkami oligarchów? Polityka na wschodzie Europy jest nieprzewidywalna, o czym przekonali się "Napoleonowie" różnych, kolejnych epok politycznych.
Szef SLD Miller, domaga się komentarza polskiego parlamentu odnoszącego się do kontrowersyjnych decyzji prezydenta Ukrainy Poroszenki. Decyzje oligarchów ukraińskich zaczynają budzić niepokój także innych polityków UE.
Nawet gazeta.pl zamieściła tę informację, cytuję: "Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko "ustanowił Dzień Obrońcy Ojczyzny w dniu rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)". - Ponadto Ukraińska Rada Najwyższa uczciła niedawno minutą ciszy rocznicę śmierci Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, współodpowiedzialnego za śmierć ok. 100 tysięcy Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej - mówił szef SLD.
"Poroszenko ustanowił obchody Diaczenki - który brał udział w pacyfikacji Powstania '44" w Warszawie.
Miller podkreślał, że Poroszenko podjął również uchwałę ustanawiającą państwowe obchody rocznicy urodzin Petra Diaczenki, dowódcy ukraińskiej jednostki, biorącej udział w pacyfikacji Powstania Warszawskiego oraz polskich wsi na Lubelszczyźnie.
- Pułkownik Diaczenko walczył po stronie Hitlera i został odznaczony niemieckim Krzyżem Żelaznym - mówił Miller.
Zdaniem szefa SLD, konieczna jest reakcja polskiego parlamentu. - Nie mówię o tendencjach nacjonalistycznych, które są widoczne w działaniach rozmaitych struktur ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego; mówię o tym, co czynią oficjalne władze państwowe. Jeżeli parlament ukraiński podejmuje takie działania, polski parlament powinien je skomentować - podkreślił Miller."
Poczekajmy na reakcję polskiego parlamentu i komentarz medialny marszałka Sikorskiego, który lubi występować w telewizji. Ciekawe też będą komentarze kandydatów na stanowisko prezydenta, którzy prawdopodobnie spróbują wyrazić własną opinię na temat tego skandalu.
Kampania prezydencka trwa w internecie. Jeden z forumowiczów zamieszcza pytania do kandydatów na stanowisko przezydenta RP z którymi się trudno nie zgodzić.
Oto te pytania:
1. Jak ma zamiar Pan(i) rozwiązać problem olbrzymiego, strukturalnego i chronicznego bezrobocia w Polsce?
2. Jak ma zamiar Pan(i) rozwiązać problem skandalicznie niskich zarobków ludzi pracy w Polsce?
3. Jak ma zamiar Pan(i) rozwiązać problem zapaści demograficznej w Polsce?
4. Jak ma zamiar Pan(i) rozwiązać problem masowej ucieczki Polaków z Polski?
5. Jak ma zamiar Pan(i) rozwiązać problemy z polską służbą zdrowia i z polskim systemem emerytalnym?
6. . Jak ma zamiar Pan(i) rozwiązać problemy związane z upadkiem polskiej nauki, polskiego szkolnictwa wyższego oraz pogarszającego się poziomu polskich szkół?
7. Czy ma Pan(i) program odbudowy polskiego przemysłu i polskiej myśli technicznej?
Pytajmy kandydatów i słuchajmy ich odpowiedzi na postawione przez nas pytania. Wybory w istniejącej formie może nie są najlepszą formą poszukiwania kandydata na prezydenta, ale one dają nam jednak pewną szansę zmiany i wyboru. Korzystajmy z demokracji dopóki ona istnieje.
23 marca 2015
www.wojciechborkowski.com
Wersja do druku