Szpitale pod młotek ?


Szpitale pod młotek ?

Czy szpitale pójdą pod młotek, czyli na sprzedaż, będzie zależało od decyzji lokalnych samorządów. Jak informuje nas PAP, spółki kapitałowe zarządzające zakładami opieki zdrowotnej otrzymują ich nieruchomości w dzierżawę – tak zakłada ustawa Platformy Obywatelskiej, którą uchwalił Sejm . Za, opowiedziało się 230 posłów, przeciw 180, trzech wstrzymało się od głosu. Można z tego wnioskować, że za pakietem sześciu ustaw autorstwa PO głosowali hurtowo posłowie PSL. Według posła Marka Balickiego dzierżawa nie zabezpiecza przed łatwą prywatyzacją i nie przeszkadza by sprzedać grunty i budynki , a nawet pozwala samorządowi na sprzedawanie ich po niższej cenie. Posłowie zdecydowali również, że przekształcenia szpitali w spółki ma się odbywać bez pakietów socjalnych dla pracowników. Posłowie przyjęli poprawkę w myśl której ZOZ , który do 1 stycznia 2011 roku nie zostanie przekształcony w spółkę to zostanie zlikwidowany. Głosowanie obserwowały pielęgniarki z OZZPiP . Po uchwaleniu ustawy skandowały „hańba”, „hańba”.
Prezydent zapowiedział już weto. Wejście ustawy w życie zależy od tego , czy Lewica poprze Platformę i Polskie Stronnictwo Ludowe przy odrzuceniu weta prezydenckiego.
Okazało się, że projekt tych ustaw zaprezentowany przez Platformę w styczniu zawierał trzy kluczowe elementy, takie jak , dobrowolne przekształcenie szpitali w spółki, pozostawienie większości udziału w rękach samorządu lub skarbu państwa, oraz zapisanie, że placówki będą działały non profit. Jednak Platforma odstąpiła od tych zapisów , nie przedstawiając żadnych argumentów na poparcie tej decyzji.
Poseł PiS Bolesław Piecha powiedział, że ustawa o ZOZ-ach zamiast być szansą dla ratowania systemu ochrony służby zdrowia , „wyszła taka, że może być gwoździem do trumny”.
Sejm odrzucił również poprawkę PiS gwarantującą samorządom nie mniej niż 85 procent udziałów w spółce kapitałowej prowadzącej zakład opieki zdrowotnej.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias bardzo krytycznie oceniła ustawy Platformy i PSL przyjęte przez Sejm. „Weto prezydenta to nasz jedyny ratunek” - powiedziała Dorota Gardias i opuściła galerię sejmową.
Platforma Obywatelska, która przedstawiała się wyborcom jako medialny „wulkan inicjatyw”, po roku rządzenia urodziła „mysz”, czyli kolejny pomysł na pozbycie się resztek majątku narodowego. W czasach światowego kryzysu ekonomicznego i gigantycznych spekulacji na giełdach, rząd koalicji PO-PSL chce sprzedać majątek narodowy za te wirtualne pieniądze. Jeżeli polskie szpitale zostaną własnością tych samych instytucji finansowych, które wcześniej „kupiły” polskie firmy ubezpieczeniowe, to pacjent polski będzie w łapach egzotycznego duetu
„szpital & firma ubezpieczeniowa”, który jest duetem samowystarczalnym i dającym profity nadzwyczajne dla ich właścicieli ale opłakane dla pacjentów. Kiedy jeden „szwagier” jest właścicielem szpitala, a drugi „szwagier” właścicielem firmy ubezpieczeniowej, to ofiarą staje się pacjent, który płaci coraz wyższe stawki za ubezpieczenie. W takim to „układzie” biznesowym to ci dwaj „szwagrowie” tylko kontrolują przepływ gotówki z firmy do firmy. Aby zachować pozory wolności, rządy w takich krajach zwalniają pracodawców z obowiązku ubezpieczania pracowników i mamy miliony ludzi pozbawionych opieki zdrowotnej. Ale co to może obchodzić „kombatantów” Solidarności, pod jakich podszywają sie politycy Platformy Obywatelskiej ? Zastanowiące jest poparcie polityków PSL dla tego typu ustaw. Politycy PSL okazali się miękkimi wasalami PO, zdecydowanie bardziej uległymi od piętnowanej wcześniej Samoobrony, odsądzanej od czci i wiary za współpracę z PiS.
Miejmy nadzieję , że ten pakiet ustaw zostanie zawetowany przez prezydenta i powstanie nowa ustawa usprawniająca system opieki zdrowotnej, a nie oddająca Polaków w łapy pijawek bez moralności i bez zasad etycznych.

23 pażdziernika 2008
www.wojciechborkowski.com


drukuj Wersja do druku