Szok w Wielkiej Brytanii po referendum


Szok w Wielkiej Brytanii po referendum
Reperkusje tego pochopnego referendum w którym wyborcy brytyjscy zadecydowali o woli wyjścia z Unii Europejskiej okazały się niezwykle bolesne dla Brytyjczyków. O wyjściu z UE zadecyduje rząd i parlament.
Możliwe są różne scenariusze, gra na zwłokę, czyli odkładanie decyzji na lata dwudzieste XXI wieku, szybkie wyjście z UE po odejściu premiera Camerona, albo powtórzenie referendum. Wszystkie możliwości są bolesne dla Europy. Wyborcy nie zdawali sobie sprawy z powagi sytuacji. Europa jest destabilizowana przez działania polityczne tych sił, które są zainteresowane destabilizacją Europy. Najzabawniejszym wskazaniem winnego jest obarczanie Putina odpowiedzialnością za wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Według tych dowcipnisiów, którzy lansują taką opinię, to Cameron powinien być tajnym agentem Putina.
Wynik referendum w WB jest dowodem frustracji biedniejących wyborców, którzy w biurokratycznej UE widzą winowajcę ich upadku materialnego, a pozostanie w UE, według nich, nie gwarantuje poprawy. Pozornie jest to prawdziwy powód ich frustracji. Przyczyną gwałtownego pogarszania się dobrobytu mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych jest przegrywanie rywalizacji technologicznej i produkcyjnej z Azją.
Lobbyści, którzy w krajach demokratycznych mają wpływ na tworzenie prawa, tak głupio zmieniali prawo, że import tanich artykułów z Azji zdemolował własny przemysł w tych krajach, a hale fabryczne zamienił na magazyny artykułów importowanych. To jest główna przyczyna kryzysu Europy i Stanów Zjednoczonych. Tysiące handlarzy wzbogaciło się na tym niewiarygodnie, ale kraje dawniej przemysłowe pogrążyły się w kryzysie nieustającym i brną dalej. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE jeszcze bardziej skomplikuje sytuację polityczną i ekonomiczną Europy i Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie firmy globalne mające swoje siedziby w Londynie po wyjściu z Wielkiej Brytanii z UE będą zmuszone od nowa negocjować warunki współpracy z Unią Europejską. Wielka Brytania i jej pozycja w NATO zostanie również zmieniona. Jak współpracować wojskowo z partnerem, który wymawia współpracę w innych dziedzinach? Niby to można praktykować, ale wiarygodność intencji takiego partnera jest dyskusyjna. Wiarygodność wtedy jest rzeczywista jak się jedzie na tym samym wózku.
Kolejnym problemem już w samej Wielkiej Brytanii jest odmienna opinia Szkotów i części mieszkańców Irlandii Północnej. Te i inne problemy są dostatecznym powodem, aby parlament brytyjski odrzucił wolę połowy uczestników referendum, co będzie trudne do wykonania, ale jest możliwość ogłoszenia powtórnego referendum co jest prawdopodobne i korzystne dla Wielkiej Brytanii i Europy. Rok 2016 nie jest dobrą datą dla pogłębiania kryzysu w Europie. Mam nadzieję, że racjonalnie myśląca Europa czeka na powtórzenie referendum w Wielkiej Brytanii.

26 czerwca 2016
www.wojciechborkowski.com


drukuj Wersja do druku